Szukaj
Close this search box.

Rewolucja w składkach ZUS dla przedsiębiorców. Koalicja ujawnia plany

Rewolucja w składkach ZUS dla przedsiębiorców. Koalicja ujawnia plany

Przyszli koalicjanci tworzący nowy rząd zgadzają się dziś, że konieczne jest wprowadzenie wakacji od opłacenia składek ZUS. Pytanie, jak długie to mają być wakacje i dla kogo konkretnie — czytamy w piątkowej „Gazecie Wyborczej”.

Warto pamiętać, że składki przedsiębiorców na ZUS nie zależą od tego, ile uda im się zarobić w danym miesiącu. Opłacają ZUS od zadeklarowanej kwoty, która nie może być jednak niższa od 60 proc. prognozowanego średniego wynagrodzenia. Płace w Polsce systematycznie rosną w dwucyfrowym tempie, zwiększają się więc także składki. Szczegóły stawek na 2024 r. przedstawiamy w tym tekście.

Zobacz też: Wakacje od składek ZUS. Kto i ile zyska na wyborczych obietnicach

Przypomnijmy, że w czasie kampanii Koalicja Obywatelska zadeklarowała stworzenie specjalnego pakietu dla przedsiębiorców. Zakładał m.in., że to ZUS weźmie na siebie wypłatę zwolnień lekarskich już od pierwszego dnia chorób oraz powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej.

Przewidywano też urlop dla przedsiębiorców — to jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości polowy płacy minimalnej. Natomiast Trzecia Droga chciała miesiąc „wakacji”, ale tylko dla przedsiębiorców w „trudnej sytuacji”.

— Na teraz najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada miesiąc „wakacji” od składek w roku, choć nie wykluczamy rozwiązania, że o dłuższe „wakacje” będzie mógł wnioskować przedsiębiorca, który udowodni, że nie ma żadnych dochodów, a nawet notuje stratę — mówi „GW” przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej.

Dodaje, że o tym, czy „wakacje” będą dłuższe (w grę wchodzi okres trzymiesięczny, a w wyjątkowych sytuacjach półroczny), koalicjanci zdecydują po zapoznaniu się z finansami państwa, bo zwolnienie ze składek oznacza uszczuplenie budżetu ZUS.

Zobacz też: Kto za to zapłaci? Suma wyborczych obietnic podatkowo-składkowych

To nie wszystko. „Donald Tusk ma namawiać koalicjantów na rozwiązanie, by przedsiębiorca, który przez miesiąc nie będzie mógł płacić składek, dostawał pensję od państwa. Ma wynosić połowę minimalnego wynagrodzenia” — czytamy w „GW”. To miałaby być pomoc tylko dla najmniejszych firm i samozatrudnionych.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/nowy-rzad-chce-rewolucji-w-skladkach-zus-dla-przedsiebiorcow/kcgckh1

Popularny