Szukaj
Close this search box.

Roboty zyskają coś, czego od lat im brakowało. Zagarną dla siebie jeszcze więcej stanowisk pracy

Roboty zyskają coś, czego od lat im brakowało. Zagarną dla siebie jeszcze więcej stanowisk pracy

Naukowcy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji (Computer Science & Artificial Intelligence Laboratory — CSAIL) w MIT opracowują system robotycznego pakowania zakupów. Pewnego dnia może on pojawić się w lokalnym supermarkecie. Robot obecnie potrafi podnosić i pakować przedmioty o różnych kształtach i rozmiarach.

Zamiast skupiać się na szybkości czy efektywności pakowania, głównym celem zespołu CSAIL jest upewnienie się, że ich robot nie uszkodzi delikatnych przedmiotów, takich jak jaja, owoce czy chipsy.

Korzystając z szeregu czujników i miękkich chwytaków robotycznych, maszyna jest w stanie dostrzec przedmioty przesuwające się po taśmie przenośnika i określić najlepszy sposób ich uchwycenia. Czujniki dotykowe na poduszkach chwytaków mierzą, jak twardy lub miękki jest przedmiot i tworzą ocenę poziomu delikatności. Bardziej wytrzymałe przedmioty są pakowane jako pierwsze, podczas gdy delikatne produkty trafiają do bufora, aby zostać spakowane później (by nie zostały zgniecione).

Precyzyjność albo zakodowana, albo wcale

Roboty od lat służą do wielu zastosowań. Najczęściej nie są to jednak zadania wymagające delikatności i dużej precyzji ocenianej w czasie rzeczywistym. Dla przykładu produkcja samochodów jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie obszarów przemysłu, w którym automatyzacja i robotyzacja odgrywają dużą rolę. Współczesne fabryki samochodowe wykorzystują roboty do różnych etapów produkcji, aby zwiększyć efektywność oraz jakość finalnego produktu.

Jednym z najważniejszych zastosowań robotów w przemyśle motoryzacyjnym jest montaż pojazdów. Roboty spawalnicze są nieodłącznym elementem linii produkcyjnych, gdzie wykonują spawanie i łączenie karoserii samochodowych. Są w stanie wykonywać setki spawów na minutę, co znacznie przewyższa możliwości człowieka. Automatyczne spawanie nie tylko przyspiesza proces produkcji, ale także zapewnia jednolitość i wysoką jakość każdego połączenia — to niezbędne dla bezpieczeństwa i trwałości pojazdów.

Montaż części mechanicznych i elektrycznych to również domena robotów. Odpowiednie maszyny są wyposażone w zaawansowane systemy wizyjne i czujniki, które pozwalają im precyzyjnie umieszczać elementy takie jak silniki, skrzynie biegów, systemy hamulcowe oraz układy elektryczne. Dzięki zastosowaniu robotów możliwe jest osiągnięcie wysokiej dokładności montażu, co przekłada się na lepszą jakość i niezawodność gotowych pojazdów.

Czytaj też: Cała praca w ręce robotów. „Wydajność wzrosła o jedną czwartą, wymagane obłożenie ludzi zmalało o połowę”

Roboty odgrywają również istotną rolę w montażu komponentów elektronicznych. Tutaj wykraczamy już poza sektor motoryzacyjny i wchodzimy do szeroko pojętego przemysłu elektronicznego. Odpowiednio przeszkolone i zaprogramowane roboty mogą dokładnie umieszczać mikroprocesory, kondensatory, rezystory i diody na płytkach drukowanych — z dokładnością do ułamków milimetra. Takie maszyny oczywiście są precyzyjne, niemniej wykonują swoją pracę w określony, powtarzalny sposób. Nie decydują więc w czasie rzeczywistym, czy dane zadanie wymaga precyzji i delikatności, bo są od podstaw stworzone i zaprogramowane do konkretnej pracy.

Specjaliści z CSAIL stworzyli coś innego.

Człowiek nie ma szans

Projekt CSAIL ciągle znajduje się jeszcze w fazie badań i testów, więc takich robotów nie zobaczymy na razie w supermarketach. Za parę lat może się to jednak zmienić, a są to roboty, które potrafią dostosowywać w czasie rzeczywistym swoją precyzję działania. Maszyna dobrze rozpoznaje poszczególne przedmioty i elastycznie dopasuje do nich poziom delikatności. Jej problem? Ciągle pracuje wolniej niż człowiek, co oznacza, że potrzebuje jeszcze dodatkowych czujników i ulepszonych algorytmów. Jeśli jednak czegoś uczy nas historia, zwiększenie szybkości pracy robotów nie stanowi problemu i kwestią czasu jest, zanim maszyny CSAIL będą dużo szybsze niż ludzie.

Dalsza część pod materiałem wideo:

Pojawia się też kwestia niezawodności. Kasy samoobsługowe zapewniają pewien komfort klientom, ale są też źródłem wielu frustracji, bo często się zacinają czy nie rozpoznają niektórych produktów — wówczas i tak potrzebna jest pomoc pracownika-człowieka. Dodanie do takich kas robotów, które będą pakowały towar i które też być może będą się zawieszać, może tylko jeszcze bardziej skomplikować proces robienia zakupów. Jeśli tak się stanie, wysiłek związany z zakupem i instalowaniem takich robotów może okazać się niewart zachodu.

Z drugiej strony roboty tej klasy mają przed sobą również inne zastosowania. Maszyna umiejąca elastycznie rozpoznawać produkty i dostosowywać poziom delikatności i precyzji może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach.

Czytaj też: Spada liczba ofert pracy dla informatyków. Rośnie zapotrzebowanie na ludzi bez kwalifikacji

W logistyce może zarządzać magazynami, automatycznie sortując i umieszczając produkty na półkach oraz kompletując zamówienia internetowe. W przemyśle farmaceutycznym taka maszyna mogłaby precyzyjnie pakować leki i suplementy, a także obsługiwać delikatne materiały medyczne. W recyklingu — rozpoznawać i sortować różne rodzaje odpadów oraz delikatnie traktować odpady niebezpieczne. W domu zaś może wspierać inteligentne kuchnie, organizować przedmioty i pomagać w codziennych zadaniach a w ogrodnictwie i rolnictwie — automatyzować zbiory delikatnych roślin oraz sadzenie nasion. Takich robotów jeszcze nie ma, ale ich debiut i pojawienie się w naszych domach czy sklepach jest kwestią zaledwie kilku lat.

Maszyny stają się coraz precyzyjniejsze i coraz lepiej radzą sobie z zadaniami, które do tej pory robił człowiek i za które otrzymywał wynagrodzenie. Postęp technologiczny może cieszyć, ale widmo utraty pracy już niekoniecznie.

Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/roboty-zyskaja-cos-czego-od-lat-im-brakowalo-zagarna-dla-siebie-jeszcze-wiecej/fz959cs

Popularny