Szukaj
Close this search box.

Rosja zajmuje rachunki kolejnych dwóch wielkich banków Europy. Działają też w Polsce

Rosja zajmuje rachunki kolejnych dwóch wielkich banków Europy. Działają też w Polsce

W sobotę informowaliśmy, że Rosja zajęła siłą aktywa właściciela mBanku, czyli giganta z Niemiec — Commerzbanku. Na tym nie koniec. „Rosyjski sąd przejmuje aktywa warte setki milionów euro od UniCredit i Deutsche Banku” — wskazuje „Financial Times”. Tłumaczy, że ruch przeciwko zachodnim pożyczkodawcom jest następstwem ich sporu z rosyjskim Gazpromem.

Konfiskata jest jednym z największych działań wymierzonych w zachodnich pożyczkodawców od czasu, gdy inwazja Moskwy na Ukrainę na pełną skalę skłoniła większość międzynarodowych pożyczkodawców do wycofania się lub zakończenia działalności w Rosji.

Sąd zajął aktywa o wartości 463 mln euro należące do włoskiego UniCredit, co odpowiada około 4,5 proc. jego aktywów w tym kraju. Obejmują udziały w spółkach zależnych UniCredit w Rosji, a także akcje i fundusze, które posiadał.

Zgodnie z inną decyzją z tego samego dnia, sąd zajął aktywa Deutsche Banku o wartości 238,6 mln euro, w tym nieruchomości i udziały na rachunkach w Rosji.

Sąd orzekł również, że bank nie może sprzedać swojej działalności w Rosji. Wymagałoby to już zgody Władimira Putina.

Rosja zajmuje aktywa banków. Dlaczego?

„Financial Times” wskazuje, że spór z zachodnimi bankami rozpoczął się w sierpniu 2023 r., kiedy Ruskhimalliance — spółka zależna Gazpromu, który posiada monopol na eksport gazu rurociągami, zwróciła się do sądu arbitrażowego w Petersburgu z żądaniem wypłaty gwarancji bankowych w ramach kontraktu z niemiecką firmą inżynieryjną Linde.

Zobacz także: Firmy z Chorwacji i Włoch handlują z Rosją. „Sankcje sankcjami, a interesy idą swoim rytmem”

Ruskhimalliance jest operatorem zakładu przetwarzania gazu i zakładów produkcyjnych skroplonego gazu ziemnego w Ust-Łudze koło Sankt Petersburga. W lipcu 2021 r. podpisał kontrakt z Linde na zaprojektowanie, dostawę sprzętu i budowę kompleksu. Rok później Linde zawiesiła prace z powodu sankcji UE.

UniCredit i Deutsche Bank komentują

Deutsche Bank poinformował, że jest „w pełni chroniony przez odszkodowanie od klienta” i utworzył rezerwę w wysokości około 260 mln euro wraz z „odpowiednim aktywem zwrotnym” na swoich rachunkach, aby pokryć rosyjski pozew.

„Będziemy musieli zobaczyć, w jaki sposób roszczenie to zostanie wdrożone przez rosyjskie sądy i ocenić natychmiastowy wpływ operacyjny w Rosji” — czytamy w komunikacie.

Włoski minister spraw zagranicznych zwołał na poniedziałek spotkanie w celu omówienia przejęć mających wpływ na UniCredit.

UniCredit jest jednym z największych europejskich kredytodawców w Rosji, zatrudniającym ponad 3 tys. osób za pośrednictwem swojej spółki zależnej. W tym miesiącu włoski bank poinformował, że jego rosyjski biznes osiągnął zysk netto w wysokości 213 mln euro w pierwszym kwartale, w porównaniu z 99 mln euro rok wcześniej.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/rosja-ma-na-celowniku-wielkie-europejskie-banki-zajmuje-setki-milionow-euro/evxh6bj

Popularny