Szukaj
Close this search box.

Rośnie apetyt polskich firm na ekspansję. Zagraniczne rynki coraz atrakcyjniejsze

Rośnie apetyt polskich firm na ekspansję. Zagraniczne rynki coraz atrakcyjniejsze

Dokładnie 1,9 tys. polskich przedsiębiorstw na koniec 2021 r. kontrolowało 4246 zagranicznych firm – wynika z najnowszych dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Raport GUS o ekspansji polskiego biznesu poza granice kraju pokazuje także wyraźną tendencję – z roku na rok firm, które decydują się działać nie tylko w Polsce, przybywa.

Jak wynika z przytoczonych danych GUS, największą grupę wśród firm inwestującym poza Polską – ponad 600 podmiotów – stanowią te z branży przetwórstwa przemysłowego. Ten sektor odpowiada również za największą część przychodów polskich firm działających za granicą, która liczona jest w setkach miliardów złotych.

„Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów jednostek zagranicznych ogółem wyniosły 344,9 mld zł, z czego przeważającą część, tj. 181,3 mld zł (52,6 proc.) stanowiły przychody jednostek zagranicznych należących do podmiotów z siedzibą w Polsce zajmujących się przetwórstwem przemysłowym” – wskazuje GUS.

Polskie firmy coraz mocniejsze za granicą

Rosnący apetyt polskich przedsiębiorstw na ekspansję widać także, gdy spojrzymy na bilans płatniczy. W najnowszym raporcie o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych (za rok 2021) przygotowanym cyklicznie przez Narodowy Bank Polski, wprost czytamy, że dochody z zagranicznych inwestycji polskich przedsiębiorców „dzięki bardzo dobrej koniunkturze osiągnęły historycznie wysokie wartości”.

W wartościach nominalnych transakcje polskich inwestorów bezpośrednich za granicą netto wyniosły 7 mld zł i było to dwukrotnie więcej niż w 2020 r. i niemal tyle samo ile w przedkryzysowym roku 2019.

„Analiza struktury transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wskazuje na rosnący udział reinwestycji zysków, co świadczy, że polscy inwestorzy bezpośredni wzmacniają swoją pozycję finansową na rynkach zagranicznych. Podobnie jak w poprzednich latach na ogólne saldo transakcji polskich inwestorów bezpośrednich miały wpływ pojedyncze transakcje dużych podmiotów” – podkreśla NBP w swoim raporcie.

„Zagraniczna ekspansja. Jak polski biznes podbija świat”

Jednymi z najbardziej znanych inwestycji polskich firm za granicą są kopalnie należące do miedziowego giganta – Grupy KGHM. Grupy, która równocześnie jest jednym spośród „dużych podmiotów” wpływających na krajobraz polskich inwestycji za granicą opisany przez NBP. Jej przedstawiciele – w tym m.in. prezes Tomasz Zdzikot – wezmą udział w moderowanej przez BI Polska dyskusji „Zagraniczna ekspansja. Jak polski biznes podbija świat”, która odbędzie się 6 września 2023 r. podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Poza reprezentantami KGHM o znaczeniu rozszerzania działalności polskiego biznesu poza Polską mówić będą także przedstawiciele sektora bankowego oraz rządu. Panel poświęcony ekspansji zagranicznej polskich firm odbędzie się 6 września, w strefie konferencyjnej KGHM o godzinie 14.00.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/rosnie-apetyt-polskich-firm-na-ekspansje-zagraniczne-rynki-coraz-atrakcyjniejsze/gf6cy1r

Popularny