Roszady kadrowe w PGE jeszcze przed zmianą władzy. Człowiek Ziobry ma odejść

Do zmiany władzy w kraju dojdzie najpewniej dopiero w połowie grudnia, natomiast już teraz w niektórych spółkach kontrolowanych przez państwo ruszyły personalne roszady. Jak udało nam się ustalić, w czwartek zbiera się rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej, a w punkcie obrad znalazły się zmiany kadrowe w zarządzie spółki. Stanowisko ma stracić Paweł Śliwa, który jest wiceprezesem PGE od marca 2016 r.

Śliwa to zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry, obecnego ministra sprawiedliwości i lidera Suwerennej Polski. Przed wejściem do zarządu PGE prowadził kancelarię adwokacką. To także były radny sejmiku województwa małopolskiego z ramienia Solidarnej Polski (partia zmieniła w tym roku nazwę na: Suwerenna Polska) oraz z rekomendacji tej partii członek Trybunału Stanu w minionej kadencji. W PGE pełnił funkcję wiceprezesa ds. innowacji i nadzorował m.in. departamenty związane z rozwojem, innowacjami i morską energetyką wiatrową. Tylko w 2022 r. zarobił w spółce 1,12 mln zł.

Uroczystość powołania członków Trybunału Stanu 20 grudnia 2019 r. Paweł Śliwa przyjmuje nominację od marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Uroczystość powołania członków Trybunału Stanu 20 grudnia 2019 r. Paweł Śliwa przyjmuje nominację od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. | Andrzej Hulimka / Forum Polska Agencja Fotografów

Dlaczego więc właśnie teraz, tuż przed i tak nieuniknioną utratą stanowiska po zmianie polskiego rządu, ma zostać odwołany? Z naszych informacji wynika, że może to być próba przeniesienia Śliwy do jednej z bezpiecznych przystani, które nieco dłużej niż PGE pozostaną pod kontrolą polityków obecnego rządu, w tym Zbigniewa Ziobry. Jak pisaliśmy w Business Insiderze, obecny rząd zabetonował wiele instytucji, które jeszcze długo pozostaną w strefie wpływów PiS czy Suwerennej Polski. Takim miejscem jest np. prokuratura. Do czasu, gdy prezydentem jest Andrzej Duda, czyli do 2025 r., Zbigniew Ziobro może kontrolować prokuraturę i mieć wpływ na kadry. Wszystko za sprawą wprowadzonych na krótko przed wyborami zmian w prawie.

Zapytaliśmy Pawła Śliwę o to, z czyjej inicjatywy ma zostać odwołany z funkcji wiceprezesa PGE i jakie ma dalsze plany zawodowe, ale nie chciał komentować sprawy. — Poczekajmy na decyzję rady nadzorczej — uciął.

Zmiany kadrowe także w Enei

To niejedyna nagła zmiana personalna w energetycznych koncernach. We wtorek rada nadzorcza Enei zdecydowała o odwołaniu z dniem 30 listopada członka zarządu ds. finansowych Rafała Muchę. Stanowisko to piastował od grudnia 2020 r. Wcześniej, od 2016 r., związany był z PGE, przez kilka miesięcy był też posłem PiS. Rada nadzorcza nie podała przyczyny jego odwołania.

Autorka: Barbara Oksińska, dziennikarka Business Insider Polska

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/roszady-kadrowe-w-pge-jeszcze-przed-zmiana-wladzy-dzis-decyzja/pzmdjk4

Popularny