Standerski wyjaśnił, że obecne prace skupiają się na wdrożeniu Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI Act), który wprowadza nowe kompetencje dla regulatorów. — Uważam, że w obecnym systemie prawnym kompetencje powinny być wykonywane sprawnie i efektywnie, także finansowo — powiedział Standerski.
Wiceminister cyfryzacji dodał, że plany na utworzenie KNSI mają zostać przedyskutowane i skonsultowane w ciągu najbliższych miesięcy, a projekt ma być złożony na początku 2025 r. Komisja miałaby zacząć działalność od początku 2026 r.
Zobacz także: Sztuczna inteligencja przejmuje jeden z najbardziej makabrycznych zawodów na świecie
Standerski zasugerował, że Komisja Nadzoru Finansowego mogłaby być wzorem dla nowego organu regulacyjnego. — Uważam, że trzeba korzystać z dobrych wzorców, i moim zdaniem, właśnie Komisja Nadzoru Finansowego powinna być tutaj wzorem. Oczywiście wszystko będzie podlegać uzgodnieniom. Dzisiaj moją wyjściową propozycją jest to, by prezes rady ministrów wskazywał przewodniczącego nowego urzędu — dodał.
KNSI miałaby badać, czy sztuczna inteligencja, zwłaszcza modele o wysokim ryzyku stosowane w ochronie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości czy transporcie, spełniają wszystkie wymagania, w tym certyfikację i monitorowanie pochodzenia danych. Standerski wyraził też nadzieję, że w skład komisji wejdą przedstawiciele innych organów regulacyjnych, takich jak UKE, UOKiK, UODO czy RPO.