Szukaj
Close this search box.

Rząd bierze się za AI. Ma powstać Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji

Rząd bierze się za AI. Ma powstać Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji

Standerski wyjaśnił, że obecne prace skupiają się na wdrożeniu Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI Act), który wprowadza nowe kompetencje dla regulatorów. — Uważam, że w obecnym systemie prawnym kompetencje powinny być wykonywane sprawnie i efektywnie, także finansowo — powiedział Standerski.

Wiceminister cyfryzacji dodał, że plany na utworzenie KNSI mają zostać przedyskutowane i skonsultowane w ciągu najbliższych miesięcy, a projekt ma być złożony na początku 2025 r. Komisja miałaby zacząć działalność od początku 2026 r.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja przejmuje jeden z najbardziej makabrycznych zawodów na świecie

Standerski zasugerował, że Komisja Nadzoru Finansowego mogłaby być wzorem dla nowego organu regulacyjnego. — Uważam, że trzeba korzystać z dobrych wzorców, i moim zdaniem, właśnie Komisja Nadzoru Finansowego powinna być tutaj wzorem. Oczywiście wszystko będzie podlegać uzgodnieniom. Dzisiaj moją wyjściową propozycją jest to, by prezes rady ministrów wskazywał przewodniczącego nowego urzędu — dodał.

KNSI miałaby badać, czy sztuczna inteligencja, zwłaszcza modele o wysokim ryzyku stosowane w ochronie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości czy transporcie, spełniają wszystkie wymagania, w tym certyfikację i monitorowanie pochodzenia danych. Standerski wyraził też nadzieję, że w skład komisji wejdą przedstawiciele innych organów regulacyjnych, takich jak UKE, UOKiK, UODO czy RPO.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/komisja-nadzoru-sztucznej-inteligencji-rzad-bierze-sie-za-ai/w4bbvyc

Popularny