Szukaj
Close this search box.

Spam dzwoni do ludzi. Oszustwa głosowe z użyciem AI coraz popularniejsze

Spam dzwoni do ludzi. Oszustwa głosowe z użyciem AI coraz popularniejsze

W filmie „Thelma” 93-letnia Thelma Post otrzymuje telefon od osoby brzmiącej jak jej wnuk. W rzeczywistości to bot AI, który twierdzi, że jest w więzieniu z połamanym nosem po wypadku i potrzebuje 10 000 dol. Zakładając, że po drugiej stronie faktycznie słyszy swojego wnuka, Thelma, grana przez June Squibb, postępuje zgodnie z instrukcjami oszusta. Ze strachem zbiera gotówkę ukrytą w domu i wysyła ją na adres skrytki pocztowej.

Choć ta historia została celowo przedstawiona jako bardzo dramatyczna, na potrzeby Hollywood, zagrożenie takimi oszukańczymi telefonami – znanymi również jako oszustwa na dziadków lub oszustwa w sytuacjach awaryjnych rodziny – jest prawdziwe. W dobie AI staje się łatwiejsze i zyskuje na popularności.

Dzwoni ktoś z rodziny. W praktyce to AI

Według Federalnej Komisji Handlu USA całkowite straty z powodu oszustw wynikających z telefonicznego podszywania się wyniosły w zeszłym roku prawie 2,7 miliarda dolarów.

Co ciekawe, próba oszustwa, która dotknęła prawdziwą Thelmę, obecnie 103-letnią babcię scenarzysty i reżysera Josha Margolina, była prawie identyczna z tym, co widać na filmie. W rzeczywistości rodzina Thelmy zatrzymała ją, zanim zdążyła wysłać pieniądze.

Oszuści wykorzystują strach i poczucie pilności. Media społecznościowe to żyzne pole do zbierania treści na potrzeby tych oszustw, bo można często łatwo sprawdzić, co dana osoba robi, kogo zna, czy też kto jest w kręgu jej bliskich.

Generatywna sztuczna inteligencja wszystko ułatwia

Dzięki postępom w generatywnej AI oszust może dziś użyć nagrania dźwiękowego, aby podszyć się pod praktycznie dowolną osobę. Wystarczy, że wykorzysta nagrania wideo z dźwiękiem, jakie wstawiają użytkownicy do sieci, by nauczyć bota AI danego głosu. Każdy powinien dziś wiedzieć, że nagrania deep fake stają się coraz bardziej popularne oraz łatwiejsze do przygotowania.

Typowe oszustwa głosowe AI naśladują telefony w sytuacjach stresowych. Może to być ktoś, kto utknął na poboczu drogi po awarii samochodu lub ktoś dzwoniący z więzienia w obcym kraju, twierdząc, że potrzebuje pieniędzy na kaucję. Wspólnym mianownikiem jest to, że dzwoni ktoś, na kim nam zależy i kto potrzebuje pieniędzy „na teraz”.

Ankieta firmy zabezpieczającej McAfee z 2023 r. wykazała, że 25 proc. dorosłych doświadczyło podobnego oszustwa głosowego AI. Firma twierdzi też, że 77 proc. ofiar straciło w wyniku tego pieniądze. McAfee przeprowadziła badanie wśród 7054 dorosłych w siedmiu krajach.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/spam-dzwoni-do-ludzi-oszustwa-glosowe-z-uzyciem-ai-coraz-popularniejsze/d9m41tf

Popularny