Szukaj
Close this search box.

Superkomputery pomogą unijnym badaczom i firmom rozwijać AI. Zapadła decyzja

Superkomputery pomogą unijnym badaczom i firmom rozwijać AI. Zapadła decyzja

— Dzięki przyjętemu dziś rozporządzeniu wyposażymy naszych badaczy, start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w potężne narzędzia do rozwijania najnowocześniejszych projektów AI w UE — podkreślił Borsus. Belgia sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE.

Superkomputery, potrzebne do przetwarzania coraz większych ilości danych, są wykorzystywane w wielu dziedzinach — od opieki zdrowotnej i odnawialnych źródeł energii po bezpieczeństwo samochodów czy cyberbezpieczeństwo.

W 2018 r. państwa UE ustanowiły Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC). To struktura prawna i finansowa, w ramach której połączone zostały zasoby państw europejskich w budowie światowej klasy superkomputerów, a także we wspieraniu badań i innowacji w tej dziedzinie realizowanych przez środowiska akademickie, firmy i przemysł.

W projekcie bierze udział m.in. Polska. Celem jest, aby UE stała się światowym liderem w dziedzinie obliczeń superkomputerowych.

Zobacz też: Oburzenie po słowach milionera. Zwolnił ludzi i zaoszczędził dzięki AI

W poniedziałek unijni ministrowie poparli rozporządzenie, które przedsięwzięciu dodaje nowy cel: wykorzystanie obliczeń superkomputerowych na potrzeby AI. Przewiduje ono, że superkomputery będą używane, aby opracowywać, testować i walidować wielkoskalowe modele AI ogólnego przeznaczenia i nowe zastosowania sztucznej inteligencji. Dostęp do superkomputerów dla potrzeb rozwoju sztucznej inteligencji będą miały przede wszystkim start-upy oraz małe i średnie firmy.

Obecnie w ramach EuroHPC wykorzystywanych jest dziewięć superkomputerów, zlokalizowanych w różnych miejscach Europy.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/unia-europejska-wykorzysta-superkomputery-do-rozwoju-ai-zapadla-decyzja/hn2etes

Popularny