Szukaj
Close this search box.

Surface Pro ciągle liderem w segmencie 2-w-1 z Windows. Świetny dla menedżera

Seria komputerów Surface Pro jest na rynku już od 2013 r. Urządzenia te były odpowiedzią Microsoftu na rosnącą popularność tabletów i ich potencjał do wykorzystywania zarówno do konsumpcji treści, jak i produktywności, łączność funkcje tabletu z możliwościami laptopa. Przez ostatnie lata Microsoft nie zrezygnował z rozwoju urządzeń i stale je udoskonalał.

Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór modeli. Model Pro oferowany jest zarówno z procesorami Intela (Core i5 i Core i7 oraz SQ 3), jak i niedawno firma zaprezentowała wersje z układami Qualcomm Snapdragon X Plus i X Elite z oznaczeniem Copilot+, co oznacza, że urządzenia będą mogły realizować wiele zadań związanych z AI w trybie offline. Testowaliśmy już na Business Insiderze komputer, który pozwalał na pracę z dużym modelem językowym w trybie lokalnym. To bez wątpienia ciekawe możliwości i ewolucja sektora PC, choć liczba aplikacji i zastosowań ciągle jest dość wąska.

Surface Pro 9 to dobry komputer z Windows

Komputery Surface Pro 9 z procesorami Intel 12. generacji oferują w zupełności wystarczającą wydajność, niemniej nie ma co liczyć na granie w wymagające gry. Mają zintegrowane układy graficzne Intela i to po prostu nie są urządzenia dla graczy.

Surface Pro po podłączeniu klawiatury może działać jak typowy laptop
Surface Pro po podłączeniu klawiatury może działać jak typowy laptop | Mat. własne

Surface Pro to sprzęt dla profesjonalistów i menedżerów. Urządzenia mają specyfikację techniczną, która ma spełnić oczekiwania właśnie takiej grupy odbiorców. Dyski SSD do pary z szybkimi procesorami zapewniają odpowiednią szybkość pracy, a 16 lub 32 GB pamięci RAM wystarcza do wielozadaniowości na platformie Windows 11. Sam sprzęt jest też stylowy i elegancki, a obudowa jest wykonana z solidnego aluminium. Wymiary wersji z procesorem Intela to 287 (długość) x 209 (szerokość) x 9,3 (wysokość) mm, przy wadze 879 g. Dodajmy, że to waga samego urządzenia, czyli tabletu — bez doczepianej klawiatury. To na tyle mało, aby trzymać sprzęt w jednej ręce, choć może nie przez długi czas.

Oczywiście główną atrakcją Surface’a Pro jest 13-calowy ekran dotykowy. Jest bardzo jasny i dobrze odwzorowuje kolory, aby nawet rutynowe prace biurowe dawały przyjemność. Można też liczyć na świetną jakość obrazu w rozdzielczości 2880 x 1920 pikseli z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Warto zauważyć, że domyślnie ekran pracuje w trybie 60 Hz i możemy to zmienić samodzielnie w ustawieniach Windows. Jest tak, ponieważ praca przy 120 Hz wpływa niekorzystnie na czas pracy na baterii.

Czytaj też: Cyfrowy menedżer AI może wkrótce zostać twoim szefem

Microsoft ma już duże doświadczenie w projektowaniu Surface’ów. Dwa wcięcia u podstawy tabletu sprawiają, że można łatwo otwierać go opuszkami palców, a zawis jest na tyle sztywny, że można rysować czy dotykać ekranu bez obawy, że jego kąt się zmieni. Podstawka otwiera się do ok. 170 stopni, więc dostosujemy ją do niemal dowolnego stylu pracy.

Surface Pro w trybie tabletu z podpórką (jest zintegrowana z tylną częścią obudowy)
Surface Pro w trybie tabletu z podpórką (jest zintegrowana z tylną częścią obudowy) | Mat. własne

Tablety zwykle nie mają zróżnicowanej selekcji portów i to nie zmienia się w przypadku Surface’a Pro. Znajdziemy dwa porty USB-C/Thunderbolt, port Surface Connect i port klawiatury Surface Type Cover. Poprzednia generacja urządzeń oferowała gniazdo słuchawkowe — tutaj go zabrakło.

Niestety klawiatura do Surface’a jest sprzedawana oddzielnie, natomiast jest to w zasadzie konieczny dodatek. Klawiatura łączy się z urządzeniem magnetycznie i z odpowiednim „kliknięciem” po podłączeniu. Jest podświetlana i ma wystarczająco duże klawisze, niemniej ich skok mógłby być większy. Trzeba przyznać, że Surface Pro to raczej sprzęt do pisania e-maili i krótkich wiadomości, nie zaś długich artykułów czy raportów. Opracowywanie dużych dokumentów nie jest komfortowe.

Menedżer doceni, specjalista niekoniecznie

Jeśli zależy nam na wysokiej produktywności i jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z pełnowymiarową klawiaturą i myszką, a także dwoma dużymi monitorami zewnętrznymi podłączonymi do komputera, Surface Pro może nam kojarzyć się z zabawką, a nie sprzętem do pracy. Zdecydowanie więcej zadań i szybciej wykonamy je na komputerze-stacji roboczej. Surface nie jest jednak urządzeniem dla tego rodzaju specjalisty.

Komputer 2-w-1 Microsoftu to przede wszystkim sprzęt dla osób, które często się przemieszczają i raczej delegują zadania w zespole, niż sami je realizują. Jest w zupełności wystarczający do pracy z pocztą, kalendarzem czy przeglądarką. To sprzęt, który zabieramy ze sobą na spotkania i wyjazdy, by później w razie potrzeby odpisać na ważne wiadomości z pokoju hotelowego.

W zastosowaniach menedżerskich Surface Pro nie ma sobie równych. Zapewnia wygodę użytkowania (ekran dotykowy lub klawiatura), a także długi czas pracy na baterii. W zależności od wykonywanych zadań jest to ok. 12-15 godz. na jednym ładowaniu przy jasności ekranu ustawionej na 50 proc.

Po ponad dekadzie rozwoju linia Surface jest nadal świetnym sprzętem z niewieloma rywalami. Ekran 3:2, solidna i lekka konstrukcja, a także czas pracy na baterii wystarczający na jeden pełny dzień niezależnie od wykonywanych zadań sprawiają, że Surface Pro to świetny sprzęt dla menedżera i ciekawy zamiennik tradycyjnego laptopa.

Problemem w przypadku Surface’a pozostaje łączność 5G, której nie ma w wersji z procesorami Intela (trzeba wybrać model z układem SQ3 Microsoftu, na którym niektóre aplikacje mogą nie działać przez brak kompatybilności). No i ceny. Surface Pro 9 w wersji z procesorem Core i5 kosztuje od 6399 zł, a z układem Core i9 od 8999 zł. Za model z układem SQ3 trzeba zapłacić od 7499 zł. Klawiatura Signature Surface Pro to kolejne 849 zł. Nowsze modele, debiutujące niedawno wersje Pro z Copilot+ kosztują, zależnie od wersji, od 5399 lub od 7999 zł.

Niezależnie od tego, jak na to spojrzymy, urządzenia z serii Surface są dość drogie w porównaniu do tradycyjnych laptopów. Nie mają jednak zbyt wielu konkurentów, jeśli chodzi o formę 2-w-1, czyli sprzęt działający albo jako tablet, albo laptop z klawiaturą. Jeśli więc zależy nam na takiej elastyczności i wolimy platformę Windows zamiast iPadOS (tablety Apple), zakup Surface’a Pro zapewni satysfakcję.

Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/surface-pro-ciagle-liderem-w-segmencie-2-w-1-z-windows-swietny-dla-menedzera/6ecgdzt

Popularny