Świat wirtualny, świat realny… nasz świat. Noc Innowacji 2023

Świat wirtualny, świat realny… nasz świat. Noc Innowacji 2023

W świat innowacji i kreatywnego myślenia w metodyce Design Thinking uczestników Nocy Innowacji wprowadzą między innymi eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Nie zabraknie też cyfrowych słodkości i degustacji potraw kuchni molekularnej, przyprawionej wiedzą o naturalnych składnikach poddanych naukowej obróbce.

Przelot dronem nad miastem, wizyta w laboratorium, plazmy, lasery, fluorescencja – to tylko wybrane atrakcje, jakie przygotowała dla uczestników Nocy Innowacji Politechnika Łódzka. Naukowcy pokażą, jak skupione światło w formie lasera może pomóc zrozumieć otaczający nas świat. Jak za pomocą światła mierzyć wielkość piasku lub rozpoznawać kształt i lot płatków śniegu? W końcu, jak wykorzystać światło do pomiaru poziomu rzek lub częstości falowania morza.

Drużyna Raptors z Instytutu Automatyki zabierze gości do świata robotów i dronów. – Podczas spotkania będzie można zobaczyć drony mniejsze niż dłoń oraz te największe. Na ekranie będzie wyświetlony stream przelotu nad Łodzią wieczorową porą. Z tej perspektywy mało kto zna Łódź. Ponadto będziecie mogli sterować łazikiem marsjańskim – wielokrotnie nagradzanym na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, a także poznacie robo-ramię, czyli manipulator Techman niczym ręka z sci-fi – informują studenci.

Czy wyobrażaliście sobie, że nasze domy i mieszkania są zasilane tylko energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych? Wydział Mechaniczny zaprasza na wykład prof. Łukasza Kaczmarka pod tytułem „Wodór – złotem futurystycznej energetyki”. A Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki zachęca do udziału w szalonym wieczorze naukowców oraz poznania tajników nauki. Natomiast wykładowcy z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej pokażą tej nocy wnętrza Laboratorium Kryształów Biogenicznych.

Świat nauki na Politechnice Warszawskiej

Kto chce zobaczyć z bardzo bliska perfekcyjną budowę oka ważki, dowiedzieć się jaka rama rowerowa jest najlepsza albo poznać tajemnice druku 3D? Naukowcy i studenci z Politechniki Warszawskiej zapraszają na spotkanie pod tytułem „Niezwykłe Materiały”. To propozycja nie tylko dla najmłodszych – dorośli też są mile widziani.

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie technologii materiałowych. Uczestnicy Nocy Innowacji będą mogli sprawdzić, jakie możliwości ma cyfrowy mikroskop japońskiej firmy Keyence, który oferuje niecodzienne połączenie nowoczesnej optyki, najnowszej elektroniki i innowacyjnego oprogramowania. To okazja, żeby sprawdzić na własne oczy, jak niedoskonały jest druk na banknotach, które nosimy w portfelach.

W programie jest też spotkanie z kryminalistyką. Uczestników warsztatów czeka zabezpieczanie miejsca zbrodni, szukanie dowodów i wspólne rozwiązywanie sprawy. Wydział Inżynierii Materiałowej zaprasza też do „Bio-fabryki tkanek i narządów” na spotkanie z prof. Wojciechem Święszkowskim, który opowie o biomateriałach wykorzystywanych do rekonstrukcji, naprawy i zastępowania uszkodzonych tkanek i narządów. A jeśli ktoś jest rowerowym pasjonatem, to Bike Atelier Warszawa pomoże rozwiązać dylemat, jaki rower wybrać: z karbonu, stali czy aluminium?

Tej nocy nie śpimy

Naukowcy z Politechniki Białostockiej są autorami wielu patentów. Od ekstraktu, który wspomaga walkę z rakiem jelita grubego po biologiczny reaktor, który oczyszcza ścieki. Warto poznać nie tylko ich osiągnięcia, ale także ludzi, którzy za nimi stoją. Każdy ciekawy świata znajdzie coś dla siebie. Uczniowie, ale też przedsiębiorcy będą mogli poznać m.in. wszechstronny potencjał badawczy Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

Noc Innowacji to nie tylko eksploracja technologicznych tajemnic, to także okazja do inspiracji i zdobycia nowej wiedzy. Uniwersytet w Białymstoku przygotował ponad 20 różnych wydarzeń. Na Wydziale Fizyki odbędzie się spotkanie dotyczące fizycznych metod obrazowania aktywności mózgu oraz promieniowania X, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in. codzienne zastosowania promieniowania X. Naukowcy udowodnią przydatność naukową, techniczną, a przede wszystkim medyczną „X-ów”.

Wydział Chemii zaprasza m.in. na spacer po laboratoriach, otwarcie wystawy „Laboratorium za szybką” oraz spotkanie z naukowcami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą naukową. Uczestnicy tych wydarzeń będą mogli wyruszyć także w kosmiczną podróż w Planetarium.

W Noc Innowacji chętni odwiedzą również Obserwatorium Astronomiczne. Podczas spotkania omówiona zostanie budowa lunet i teleskopów astronomicznych oraz sposobów i efektów ich wykorzystywania. Dodatkowo, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, będzie możliwość obserwacji Jowisza i Saturna.

Ponad 100 wydarzeń w 16 miastach w całej Polsce i dostęp do najbardziej innowacyjnych miejsc w kraju sprawiają, że tegoroczna Noc Innowacji jest wyjątkowa. To okazja do zanurzenia się w świecie technologii i eksploracji możliwości, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Nie ma wątpliwości, że uczestnicy Nocy Innowacji wyjdą z tego wydarzenia bogatsi w wiedzę i pełni inspiracji do dalszego rozwoju w dziedzinie nowych technologii.

Lista wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie digitalfestival.pl/noc-innowacji/, gdzie są opisane wszystkie atrakcje, które Fundacja Digital Poland wraz z partnerami przygotowała w tym roku. Na część z nich wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/digital-poland/noc-innowacji-2023/d8m38m4

Popularny