O swoim kosztującym 269 mln dol. planie odnowienia rozległej sieci tuneli, znanej również jako Kingsway Telephone Exchange, były bankier opowiedział Bloombergowi.
Murray kupił tunele od brytyjskiej firmy telekomunikacyjnej BT Group. Według BBC tunele były własnością firmy od 1986 r.
— Gdzie możesz zdobyć 8 tys. mkw. historycznej ciekawostki w Londynie, której wycena rekonstrukcji wynosi 1 mld dol.? — mówił Murray w rozmowie z Bloombergiem.
Tunele zostały zbudowane w 1940 r. i, według BBC, znajdują się około 30 m pod centrum Londynu. Powstały jako schrony przeciwlotnicze podczas II wojny światowej, po czym zostały przejęte przez brytyjską służbę wywiadowczą MI6. Później, podczas zimnej wojny, służyły jako centrala telefoniczna między Białym Domem a Kremlem.
Czytaj także w BUSINESS INSIDER
Jak wyglądają tunele i różne zagadkowe pomieszczenia, można zobaczyć na nagraniach miejskich odkrywców.
Murray powiedział Bloombergowi, że ma ambicje m.in. nawiązać współpracę z gigantami branży rozrywkowej, takimi jak Warner Bros. Discovery, stworzyć eksponaty o tematyce filmowej, a także udostępnić odwiedzającym część historii poprzez odrestaurowanie znajdujących się w tunelu zabytków.
Firma Murraya, The London Tunnels, twierdzi, że zamierza stworzyć w tunelach „najgłębiej położony licencjonowany bar” w Londynie.
„Wyobraź sobie, że czujesz, jak londyńskie metro grzmi bezpośrednio nad tobą, a wstrząśnięte, nie mieszane Vesper Martins dostajesz 40 m pod ziemią” — czytamy na stronie internetowej firmy Murraya.
Kingsway Telephone Exchange to tylko jeden z wielu tuneli znajdujących się pod Londynem. Londyńskie Muzeum Transportu często organizuje wycieczki po opuszczonych stacjach metra.
Zobacz także: Drugie co do wielkości miasto w Wielkiej Brytanii zbankrutowało
Murray jest optymistycznie nastawiony do swojej inwestycji. Powiedział Bloombergowi, że odnowione tunele z pewnością przyciągną turystów.
— Czy mógłbym porównać to do tak charakterystycznego obiektu jak London Eye? Tak, zrobiłbym to. Kto by tu nie chciał przyjechać? — powiedział Murray Bloombergowi podczas wycieczki po tunelach w zeszłym miesiącu.
Do czasu publikacji przedstawiciele The London Tunnels nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz.
Powyższy tekst jest przedrukiem z amerykańskiego wydania Insider, przygotowanym w całości przez tamtejszą redakcję.
Tłumaczenie: Mateusz Albin