Semaglutyd lub analog GLP-1. Tak nazywa się substancja, która od kilkunastu miesięcy jest prawdziwym hitem wśród tych, którzy chcą się pozbyć nadmiarowych kilogramów. Do tego stopnia, że w wielu aptekach zaczyna go po prostu brakować, na czym cierpią chorzy na cukrzycę. To oni są bowiem głównymi odbiorcami substancji, która znana jest pod takimi nazwami handlowymi jak Ozempic czy Wegovy, produkowanymi przez duńską firmę Novo Nordisk.
Od niedawna na rynku pojawił się też tirzepatyd, który działa podobnie, ale jest produkowany przez amerykański koncern Eli Lilly pd nazwą Mounjaro. Producent twierdzi, że jego produkt zapewnia lepsze i szybsze efekty niż ten pochodzący od konkurencji.
Co istotne, wszystkie te leki działają (potwierdzają to badania kliniczne), ale nie w sposób magiczny. Konieczne jest połączenie ich z dietą i zdrowym trybem życia. Popularności jednak dodają celebryci i biznesmeni. Do stosowania tych farmaceutyków przyznali się m.in. Elon Musk i Amy Schumer.
Table of Contents
ToggleNovo Nordisk prawie jak Nokia
Producent Ozempiku i Wegovy na swoich produktach zarabia krocie, a ceny akcji giganta w ciągu dwóch lat wzrosły prawie 200 proc. Kapitalizacja spółki przekracza równowartość pół biliona dol., co sprawia, że jest większa niż cały PKB Danii. Gospodarkę swojej ojczyzny wyprzedził już latem ubiegłego roku.
Novo Nordisk zresztą od lat pozostaje kluczową firmą w Danii. Tytuł największej firmy w kraju osiągnął w 2008 r., gdy wyprzedził globalnego potentata na rynku przewozów kontenerów A.P. Moller-Maersk.
Obecnie różnica pomiędzy oboma firmami jest największa w historii. Trudno, by było inaczej, gdy wartość Novo Nordisk jest wyższa niż wszystkich pozostałych spółek wchodzących w skład duńskiego indeksu OMXC25 razem wziętych.
Symbolem tego, jak rośnie Novo, jest fakt, że kopenhaska giełda, gdzie notowana jest spółka, już w 2013 r. zmieniła sposób tworzenia głównego indeksu, ponieważ Novo było tak duże, że stanowiło ok. 45 proc. wskaźnika. Indeks jest teraz ograniczony w taki sposób, że waga akcji poszczególnych firm nie może przekraczać 20 proc.
Równocześnie, jak zauważa „Financial Times”, Novo Nordisk nie urosło jeszcze na tyle, by osiągnąć „moment Nokii”, która przez lata stanowiła o sile fińskiej gospodarki. W 2000 technologiczna spółka była najcenniejszą firmą w Europie, jej kapitalizacja była dwukrotnie wyższa niż gospodarki Finlandii i odpowiadała za wytwarzanie ok. 4 proc. PKB tego kraju.
Dane za 2023 r. pokazują, że przemysł farmaceutyczny odpowiada za niemal całość wzrostu gospodarczego Danii, który wyniósł 1,8 proc.
Zmiana nawyków w USA
Skutki działania semaglutydu widać w gospodarce. Zwracają na to uwagę w swoim najnowszym opracowaniu analitycy Banku Pekao.
„Badania rynku sugerują, że osoby korzystające z GLP-1 zaczynają wydawać ogólnie mniej pieniędzy na żywność, w USA przeciętnie o 11 proc. wg Grocery Doppio. Spadek popytu nie rozkłada się jednak równomiernie pomiędzy wszystkie typy żywności. Największymi przegranymi są typowe produkty sklepów typu convenience: słodycze, wypieki, słodkie napoje, alkohol i żywność najmocniej przetworzona. Są też wygrani, na ogół produkty stosowane przez osoby aktywne fizycznie, a więc napoje izotoniczne i energetyczne, zamienniki posiłków, zdrowe przekąski i chude białko” — czytamy w analizie ekonomistów.
Na razie efekty widać głównie w USA, bo to tam leki są najpopularniejsze. W Europie wciąż uchodzą za dość drogie. Kuracja musi trwać przynajmniej kilka miesięcy, a jej koszt to nawet 1000 dol. za miesiąc.
Niemniej i do nas te zmiany mogą dojść. Analitycy Pekao twierdzą, że może to wpłynąć nawet na polski koszyk inflacyjny GUS. „W przyszłym i kolejnym roku to obstawialibyśmy więcej owoców i warzyw a mniej słodkich napojów i ciastek” — twierdzą.
Wróćmy jednak na chwilę do USA. Tu na rynku akcji też widać sporą zmianę. Indeksy, w których znajdują się spółki produkujące pakowaną żywność, na początku 2023 r. zaczęły mocno odstawać od rynku. Widać to na poniższym wykresie.
Zdrowy tryb życia sprawia też, że więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, a mniej w domu. To z kolei może martwić platformy streamingowe, takie jak Netflix.
Analitycy Pekao podkreślają, że nie mają na celu zachęcenia do stosowania semaglutydu w leczeniu otyłości i cukrzycy. „Chociaż jest to lek, którego skuteczność potwierdzają badania kliniczne, to posiada on również skutki uboczne i nie u każdego może być stosowany. O jego stosowaniu powinien zawsze decydować lekarz. Nasze opinie dotyczą wyłącznie skutków ekonomicznych jego dużej popularności” — puentuje.
Autor: Jakub Ceglarz, dziennikarz Business Insider Polska