Tak wygląda flota prezydenta. Śmigłowce i samoloty dla VIP-ów

To ona odpowiada za „realizację transportu powietrznego naczelnych organów władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej”, a także „prowadzenia naprawy i obsługi okresowej sprzętu lotniczego i zabezpieczenia naziemnego”.

Ponadto w jej kompetencjach leży m.in. utrzymanie zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych, a także „utrzymywania w gotowości do eksploatacji infrastruktury lotniskowej”.

Maszyny 1. Bazy Lotnictwa Transportowego

Na wyposażeniu 1. Bazy Lotnictwa Transportowego znajdują się dwa rodzaje śmigłowców oraz dwa rodzaje samolotów, którymi podróżować może prezydent Polski.

PZL W-3A Sokół

Śmigłowiec Sokół W-3P VIP
Śmigłowiec Sokół W-3P VIP | 1. BLTr

Śmigłowiec polskiej produkcji W-3A Sokół, jak czytamy na stronie 1. BLTr, może zabrać na pokład ośmioro pasażerów.

„W Sokołach w wersji VIP kabina pasażerska została wyposażona w zintegrowany system audio pozwalający na komunikację wewnętrzną oraz zewnętrzną przez system łączności GSM. Kabina została dodatkowo wygłuszona, co zwiększa komfort lotu. Śmigłowce są wyposażone w system nawigacji z bazą przeszkód terenowych i w radar pogodowy, pokazujące pilotom informacje na wyświetlaczach LCD” — informują wojskowi.

Śmigłowce W-3A Sokół oraz Mi-8 z 1. BLTr
Śmigłowce W-3A Sokół oraz Mi-8 z 1. BLTr | 1. BLTr

Mi-8 do zadań specjalnych

Śmigłowiec Mi-8
Śmigłowiec Mi-8 | 1. BLTr

Kolejnym śmigłowcem na wyposażeniu VIP-ów jest Mi-8. To maszyna do zadań specjalnych — poza dwoma pilotami i mechanikiem na pokład może wejść do 20 pasażerów.

Co ważne, maszyna może latać w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy.

Mi-8
Mi-8 | Bartosz Dziugiel / Shutterstock

Gulfstream G550 — luksusowy odrzutowiec

Gulfstream 550
Gulfstream 550 | STANISLAW KOWALCZUK / East News

Od 2017 r. na wyposażeniu 1. BLTr znajdują się także maszyny G550. Pierwszy z nich trafił do Warszawy 21 czerwca 2017 r.

Maszyna o numerze 0001 otrzymała imię „Książę Józef Poniatowski”. Drugi samolot tego typu o numerze 0002 otrzymał imię „Generał Kazimierz Pułaski”.

Poza systemami ostrzegającymi przed kolizją z ziemią i innymi obiektami maszyna jest wyposażona w systemy łączności satelitarnej oraz szyfrowany system transmisji danych.

G550 - wnętrze samolotu
G550 – wnętrze samolotu | ppor. Robert Suchy / 1. Baza Lotnictwa Transportowego

Boeing 737 dla 155 pasażerów

Boeing 737 Marszałek Józef Piłsudski
Boeing 737 Marszałek Józef Piłsudski | 1. BLTr

Największą z maszyn na wyposażeniu 1. BLTr jest Boeing 737 o numerze bocznym 0110. Samolot trafił do Polski 15 listopada 2017 r., a niespełna rok później przy okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymał imię „Marszałek Józef Piłsudski”.

B737 może przewozić 147 pasażerów w klasie ekonomicznej i 8 w klasie biznes.

Malowanie na ogonie przypomina o patronie samolotu.
Malowanie na ogonie przypomina o patronie samolotu. | Wojciech Strozyk/REPORTER / East News

Nota od wydawcy: Zestawienie powstało w marcu 2022 r., gdy prezydent Andrzej Duda ze względu na awarię rządowej maszyny nie dotarł na spotkanie z prezydentem USA w Rzeszowie. Artykuł został zaktualizowany.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/tak-wyglada-flota-prezydenta-smiglowce-i-samoloty-dla-vip-ow/m5tplsc

Popularny