Szukaj
Close this search box.

Uber chce, abyśmy przestali jeździć własnymi samochodami. Wdraża swój pomysł

Uber chce, abyśmy przestali jeździć własnymi samochodami. Wdraża swój pomysł

Firma przekonuje, aby użytkownicy nie wsiadali do własnych aut, do których muszą nalewać benzyny i przeprowadzać różne prace konserwacyjne. Do tego, jeśli mniej osób będzie na drogach, będą mniejsze korki — przekonuje gigant technologiczny. Firma zajmująca się przewozami ogłosiła więc akcję o nazwie „Jedno auto mniej”. Wybierze ok. 180 osób, które zdeklarują, że nie będą używały samochodów przez pięć dni w tygodniu przez kilka tygodni. W zamian dostaną gotówkę i kredyty do wykorzystania na inne środki transportu.

Akcja jest obecnie zakrojona na małą skalę. Uber chce natomiast zmieniać nawyki kierowców, ale też liczy na sporo rozgłosu i przychylne opinie internautów w social mediach. Celem akcji, jak twierdzi spółka, jest zwrócenie uwagi na wysokie koszty posiadania samochodu, a także na wszystkie zewnętrzne skutki dla naszego zdrowia i miast, w których mieszkamy.

Uber od dawna propaguje zmniejszenie liczby samochodów na drogach — mimo że badania pokazują, iż branża przewozów na żądanie oparta na aplikacjach zwiększa natężenie ruchu w miastach. Co więcej, firmie chodzi oczywiście o to, aby na drogach było mniej samochodów klientów, a nie tych włączonych do jej własnej sieci.

Akcja odbędzie się w dniach 22 lipca–25 sierpnia. Uber wybierze po 30 osób z różnych miast, które zrezygnują z samochodów w ciągu tych pięciu tygodni.

Każdy uczestnik otrzyma 1000 dol. do wykorzystania na przejazdy Uberem, wypożyczanie rowerów i skuterów, wynajem i współdzielenie samochodów oraz transport publiczny.

Przed zapisaniem się istnieje kilka wymagań. Trzeba mieć co najmniej 18 lat, prawo jazdy, pojazd, z którego korzystamy więcej niż trzy razy w tygodniu, kartę bankową oraz być gotowym do dokumentowania swojego doświadczenia. Pierwszy tydzień będzie uznawany za „okres kontrolny”, w którym każdy uczestnik będzie zobowiązany do dokumentowania swoich nawyków mobilnych.

Akcja Ubera może sprawić, że ludzie przestaną często jeździć własnymi samochodami i zaczną korzystać z pojazdów Ubera oraz innych form transportu dostępnych w aplikacji. Jeśli odniesie sukces, podobna inicjatywa może pojawić się w Europie.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/uber-chce-abysmy-przestali-jezdzic-wlasnymi-samochodami-wdraza-swoj-pomysl/1g9657q

Popularny