USA zaostrzą sankcje na Chiny. Chodzi o dostęp do chipów AI

USA zaostrzą sankcje na Chiny. Chodzi o dostęp do chipów AI

Podobnie jak przy wprowadzeniu nowego iPhone’a, USA przygotowują się do nałożenia nowych sankcji na Chiny. Najnowsze wytyczne ustalą limity dla firm takich jak Nvidia Corp., która sprzedawała nieco mniej wydajne wersje swoich układów do przetwarzania zapytań AI chińskim klientom. USA nie chce, aby Chiny mogły zaopatrywać się w najnowsze chipy do AI.

Baidu Inc., jeden z klientów Nvidia, zajął ostatnio dużą przestrzeń w Pekinie na konferencji, aby pochwalić się swoim Ernie Botem, systemem AI, który teraz, jak twierdzi, jest równie dobry jak najlepszy model GPT-4 od OpenAI.

W Waszyngtonie rosną obawy, że obecne kontrole eksportu nie osiągnęły celu administracji Bidena, jakim jest powstrzymanie Chin przed dążeniem do zdobycia kluczowych technologii, takich jak układy scalone, które mogą być używane w zastosowaniach wojskowych oraz do szkolenia zaawansowanych AI.

Chiny z kolei nie pokazują znaków spowolnienia w dążeniu do technologicznej supremacji.

W zeszłym miesiącu sekretarz handlu USA Gina Raimondo powiedziała, że była „zaniepokojona” tym, że Huawei Technologies wprowadziło swój zaawansowany telefon 5G podczas jej wizyty w Chinach, otwarcie demonstując postęp technologiczny wobec amerykańskiego urzędnika odpowiedzialnego za wdrażanie sankcji, mających powstrzymać rozwój technologiczny Chin.

Huawei, najbardziej sankcjonowana ze wszystkich chińskich firm, powróciła do swojego dawnego statusu jako godny rywal dla Apple’a w Chinach. Analitycy uważają, że sprzedaż iPhone’a 15 znacząco spadła po tym, jak Huawei zaskoczył rynek debiutem smartfona Mate 60 Pro.

Wielu analityków szacuje też, że Huawei prawdopodobnie wprowadzi na rynek nawet do 70 milionów telefonów z własnymi układami scalonymi Kirin w 2024 roku. Apple zyskało natomiast spory udział w rynku w Chinach, gdy biznes telefoniczny Huawei został wykolejony przez ograniczenia handlowe, i być może będzie musiało zrezygnować z tych zysków teraz, gdy Huawei znalazła sposób na obejście niektórych z ograniczeń.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/usa-zaostrza-sankcje-na-chiny-chodzi-o-dostep-do-chipow-ai/tgr7d5y

Popularny