Table of Contents
Toggle
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Śląsk Wrocław dołącza do akcji edukacyjnej Uniwersytetu Medycznego „Porusz serce”. Jej celem jest ciągłe przypominanie, jak ważne jest natychmiastowe wykonanie skutecznej i bezpiecznej resuscytacji w razie nagłego zatrzymania krążenia. Ale to nie wszystko. Podczas niedzielnego (5 listopada) spotkania WKS vs. ŁKS będzie można oddać też krew.
Cztery krytyczne minuty
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) objawia się:
- utratą przytomności,
- brakiem tętna i oddechu,
- lub oddechem, który jest niewydolny.
W 60–80 proc. przypadków do nagłego zatrzymania akcji serca dochodzi w warunkach pozaszpitalnych, czyli w domu, pracy, sklepie i na ulicy. Z każdą minutą szanse poszkodowanego maleją o 10 proc., a brak jakichkolwiek działań ratowniczych w pierwszych czterech minutach od zatrzymania akcji serca sprawia, że chory jest właściwie bez szans.
„Porusz serce” – aby ktoś mógł złapać oddech
Tyko połowa mieszkańców Polski, u których doszło do NZK poza szpitalem, może liczyć na pomoc świadków zdarzenia. To o wiele za mało, zwłaszcza że w krajach skandynawskich czy Czechach odsetek ten wynosi około 80 proc.
Dlatego też Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zainicjował akcję edukacyjną „Porusz serce” związaną z udzielaniem pierwszej pomocy oraz ratowaniem zdrowia i życia. Kampanię promować będzie również drużyna Śląska Wrocław. Trójkolorowi wybiegną na rozgrzewkę przed spotkaniem z ŁKS-em w specjalnych koszulkach dedykowanych akcji „Porusz serce”.
– Każdego dnia możemy znaleźć się w takiej sytuacji i to od naszej właściwej reakcji zależeć będzie ludzkie życie – dodaje Jacek Magiera.
Pokaz resuscytacji w sektorze rodzinnym i na murawie
Podczas spotkania Śląska z ŁKS-em Łódź w sektorze rodzinnym stanie namiot, w którym przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego będą uczyć, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację i wykonać defibrylację.
Dodatkowo w przerwie meczu na murawie przeprowadzony będzie krótki pokaz. Kibice zgromadzeni na Tarczyński Arena Wrocław obejrzą go na stadionowych telebimach.
– Zaangażowanie w naszą akcję WKS Śląska Wrocław jest bardzo ważne, ponieważ zależy nam na dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców. Zarówno piłkarze, jak i sztab trenerski chętnie zaangażowali się w nasze pomysły. Efektem współpracy jest między innymi film z udziałem Piotra Samca-Talara czy spot z trenerem Jackiem Magierą, który będzie można zobaczyć na telebimach w trakcie meczu. Porusz serce! To proste! Ty też możesz uratować ludzkie życie! – mówi dr Paweł Gawłowski, adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej UMW, koordynator programu „Porusz serce”, ratownik medyczny.
Krwiobus przy przystanku Tarczyński Arena
Przed niedzielnym meczem dzięki współpracy klubu z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Fundacją Cancer Fighters w godzinach 9.30–13.30 w pobliżu przystanku Tarczyński Arena Królewiecka stanie mobilny punkt poboru krwi.
Krew mogą oddać wszystkie zdrowe osoby w wieku 18–65 lat i o wadze ciała powyżej 50 kg.
Każdy z darczyńców otrzyma voucher na mecz WKS. Inicjatywa powstała, aby uzupełnić zapasy krwi we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – „Przylądek Nadziei”.
Źródło: materiały organizatorów