Szukaj
Close this search box.

W tej branży brakuje setek tysięcy pracowników. Wynik badania pokazuje dlaczego

W tej branży brakuje setek tysięcy pracowników. Wynik badania pokazuje dlaczego

Europa obecnie zmaga się z niedoborem między 260 a 500 tys. wykwalifikowanych pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa, a wraz z tym, że ataki cybernetyczne stają się coraz częstszym zjawiskiem dla firm, raport pokazuje, że ponad trzy czwarte (78 proc.) liderów bezpieczeństwa uważa, że większość organizacji nie zgłasza wszystkich doświadczanych przez siebie ataków.

Ponad połowa (52 proc.) organizacji doświadcza więcej ataków cybernetycznych niż w zeszłym roku, dlatego nigdy nie było ważniejsze, aby mieć solidną obronę cybernetyczną.

Jednocześnie 62 proc. liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa stwierdza, że ich zespoły są za małe. Dodatkowo zaledwie 41 proc. ankietowanych ma wysoki poziom zaufania do zdolności swoich zespołów w zakresie radzenia sobie z zagrożeniami cybernetycznymi.

Te statystyki sygnalizują, jak kiepska jest sytuacja w krajobrazie umiejętności cybernetycznych. Trzeba jednak podkreślić, że zaczyna się ona poprawiać.

W porównaniu z rokiem 2022 zatrudnienie w branży cyberbezpieczeństwa nieznacznie wzrosło. W poprzednim roku 34 proc. respondentów opisywało swój zespół jako „odpowiednio obsadzony”. Obecnie to 36 proc.

Mniej więcej jedna trzecia respondentów (34 proc.) stwierdziła, że większość wakatów w ich zespołach cyberbezpieczeństwa znajduje się na najniższym poziomie, jako indywidualni kontrybutorzy/techniczni pracownicy cyberbezpieczeństwa. Oznacza to, że brakuje bardziej doświadczonych specjalistow — konkretnie braki dotyczą 50 proc. pozycji na wyższym seniority.

Wejście w branżę cyberbezpieczeństwa wymaga nie tylko doświadczenia, ale także kwalifikacji. Firmy natomiast niechętnie inwestują w szkolenia dla personelu, bo specjalistów brakuje i boją się, że jeśli zainwestują środki w pracownika, ten — mając lepsze kompetencje — będzie miał potem łatwiej, by odejść do innej spółki za wyższe pieniądze.

Konieczne inwestycje

— Jeśli firmy mają utrzymać swoją odporność cybernetyczną w coraz bardziej zmiennym klimacie zagrożeń, musimy zachęcać i rozwijać talenty w branży cyberbezpieczeństwa — przekonuje Chris Cooper, członek Grupy Roboczej ds. Nowych Trendów ISACA. — Pracodawcy szukają ludzi, którzy już mają praktyczne doświadczenie, ale umożliwimy ludziom zdobycie tego doświadczenia tylko poprzez tworzenie większej liczby stanowisk początkowych i inwestowanie we właściwe szkolenia i rozwój dla wszystkich w branży, od podstaw — tłumaczy.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/czy-firmy-sa-zbyt-wybredne-analiza-braku-pracownikow-w-cyberbezpieczenstwie/7m5l50v

Popularny