Szukaj
Close this search box.

Web design czyli coś więcej niż ładna strona internetowa

Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie z hasłem „dobry web design”?

Ładny, atrakcyjny, kolorowy?

Ludzie często traktują witrynę jako formę sztuki i rzeczywiście web design może być postrzegany jako sztuka cyfrowa.

Kod strony internetowej

Przeglądarki internetowe czytają kod strony i na jego podstawie generują to co widzi końcowy użytkownik na swoim komputerze czy urządzeniu mobilnym. Poprawny kod jest zatem bardzo ważny, ponieważ błędy w nim zawarte mogą spowodować jego błędną interpretację przez przeglądarki i strona internetowa wyświetli się inaczej niż zaplanował to sobie webmaster.

Czytelny i przejrzysty kod strony ma przede wszystkim znaczenie dla programistów, którzy chcieliby w tym kodzie wprowadzać zmiany. Póki jest on poprawny gramatycznie to jego struktura nie ma większego znaczenia z punktu widzenia wyszukiwarek internetowych.

Google, na przykład, nie zwraca uwagi na samą strukturę kodu strony, a bardziej na treść oraz pewne znaczniki, które muszą się w nim znaleźć. Co więcej zminimalizowany kod strony stanowi tak niewielką część (w kilobajtach) całej strony, że jest praktycznie pomijany w porównaniu np. z filmami, zdjęciami czy innymi multimediami.

Kod, czyli HTML, CSS czy JS, można pisać ręcznie. Trzeba jednak pamiętać, że stworzoną przez siebie stronę internetową należy przetestować. Sprawdzić czy wyświetla się poprawnie na różnych urządzeniach (komputer, telefon, tablet) i czy przeglądarki internetowe (Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge itd.) nie mają żadnych problemów z jej wyświetlaniem.

Stronę internetową można stworzyć także bez kodowania korzystając z kreatora stron www WebWave. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że kod stworzony przez naszą aplikację będzie poprawny gramatycznie, zgodny z wszystkimi przeglądarkami, a także będzie prawidłowo wyświetlał stronę www na komputerach i wszystkich urządzeniach mobilnych.

Należy mieć jednak na uwadze, że projektowanie stron internetowych to znacznie więcej niż sam wygląd.

Uwaga! Poniższy artykuł jest rozwinięciem wpisu „Zły design strony internetowej – czego unikać i na co zwrócić uwagę?” – który przeczytasz tutaj. Ze względu na duże zainteresowanie tekstem, ciekawe komentarze oraz dyskusje na Facebooku, postanowiliśmy rozwinąć nasze myśli w tej dziedzinie. Jeżeli trafiliście na ten artykuł w pierwszej kolejności, to dla lepszego zgłębienia tematu, zapoznajcie się także z poprzednim wpisem.

Projektowanie stron internetowych obejmuje kod strony, jej użyteczność, funkcjonalność i wiele więcej. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze elementy składające się na skuteczny web design.

Popularny