Szukaj
Close this search box.

Web Design | Tworzenie designów stron internetowych

Współczesny Web Design to dziś o wiele więcej niż projektowanie estetycznych stron i aplikacji. To przede wszystkim cały proces planowania, projektowania i wdrażania, do którego potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin. Opiera się nie tylko na kreatywności web designera, ale i na umiejętnościach programistycznych web developera. Wraz z rozwojem technologii zmieniają się wymagania i trendy projektowania, jednakże istnieje kilka stałych zasad, którymi zawsze należy się kierować podczas budowy dobrej witryny internetowej czy aplikacji webowej.

Fundamentalne zasady Web Designu

Web Design ma na celu przede wszystkim wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom użytkownikowi, a tym samym zapewnić kontakt pomiędzy nimi a dostawcą treści. Stąd też dobrze zaprojektowany i wdrożony projekt powinien być użyteczny i funkcjonalny, poprawnie zaprogramowany, ale i estetyczny.

Przejrzysty, miły dla oka wygląd witryny czy aplikacji webowej to jedynie wierzchołek góry lodowej, który jest efektem wielu godzin planowania. Odpowiednia struktura i architektura informacji ma przede wszystkim dostarczyć użytkownikowi pozytywnych wrażeń podczas korzystania, zapewniając mu bezproblemowe poruszanie się po witrynie czy aplikacji i zapewnić szybkie odnajdywanie interesujących go treści. Z drugiej strony to szereg czynności związanych z optymalizowaniem i testowaniem kodu, który powinien być napisany zgodnie z wymogami przeglądarek internetowych. Od kilku lat kod ten musi również uwzględniać Responsive Web Design, który umożliwia poprawne wyświetlanie się witryn lub aplikacji na urządzeniach o różnej rozdzielczości. 

Źle wykonany projekt od razu jest zauważany przez użytkownika, przez co bezpowrotnie opuszcza on witrynę lub aplikację, które nie spełniły jego oczekiwań.

Popularny