Szukaj
Close this search box.

Wielka sieć fast foodów wciąż działa w Rosji. „Wspieranie reżimu Putina”

Wielka sieć fast foodów wciąż działa w Rosji. "Wspieranie reżimu Putina"

W marcu 2022 r. David Shear, prezes Restaurant Brands International, do której należy marka Burger King, przekazał, że firma nie jest w stanie wyegzekwować decyzji o zamknięciu rosyjskich lokali sieci fast food. RBI wchodząc na rynek w Rosji, związała się umową z lokalnymi podmiotami i obecnie posiada jedynie 15 proc. udziałów w tej spółce. Umowa ta jest wspólnym przedsięwzięciem z trzema innymi partnerami. Łącznie kontroluje ona ok. 800 restauracji.

Taka konstrukcja znacząco utrudniła zawieszenie działania sieci restauracji w kraju agresora. Shear zapowiedział jednak, że firma rozpoczęła proces opuszczania Rosji. Przekazał, że RBI próbuje pozbyć się 15 proc. udziałów, ale zaznaczył przy tym, że „zajmie to trochę czasu”.

Zobacz też: Gwałtowne osłabienie rubla. Rośnie napięcie między Kremlem i bankiem Rosji

Burger King „wspiera reżim Putina”

Jak zmieniła się sytuacja po półtora roku? BBC zapytało o to rzecznika kanadyjsko-amerykańskiej firmy. Ten przekazał, że w sprawie nie ma żadnej aktualizacji. Dodał, że RBI odmawia wspierania nowych inwestycji i łańcucha dostaw. Ponadto ma nie czerpać żadnych zysków z Burger Kinga w Rosji od początku 2022 r.

Zobacz też: Ukraińska kontrofensywa budzi wątpliwości. Czy Zachód szykuje się na właściwą wojnę?

Steven Tian, członek zespołu naukowców z Uniwersytetu Yale, który zajmuje się reakcjami firm na wojnę w Ukrainie, uważa, że RBI swoimi działaniami „wspiera reżim Putina”. — Mówienie, że chce się wyjść z Rosji, a później ociąganie się z działaniem, nie jest tym samym, co rzeczywiste opuszczenie kraju agresora. Kontynuowanie interesów w Rosji 18 miesięcy po rozpoczęciu inwazji wojsk Putina w Ukrainie wspiera jego reżim — powiedział Tian, cytowany przez BBC.

Zobacz też: Lista wstydu. Oto jakie pieniądze wciąż robią w Rosji zachodnie koncerny

Z kolei Mark Dixon, założyciel Moral Rating Agency, prowadzącej kampanię przeciwko firmom prowadzącym interesy w Rosji, wezwał RBI do ujawnienia konkretnych działań, które podejmuje firma w celu wyjścia z kraju agresora. — Firma powinna być gotowa zerwać umowę. Musi zaakceptować ryzyko prawne związane ze słusznym postępowaniem — stwierdził.

Źródła: BBC

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/burger-king-wciaz-dziala-w-rosji-wspieranie-rezimu-putina/tdgzx0m

Popularny