Szukaj
Close this search box.

Wkrótce w Europie będzie sprzedawać się więcej elektryków niż aut spalinowych. Padła data

Wkrótce w Europie będzie sprzedawać się więcej elektryków niż aut spalinowych. Padła data

Według najnowszego raportu EY i Eurelectric sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie przewyższy sprzedaż wszystkich innych pojazdów do 2030 r. Prognozuje się, że liczba aut elektrycznych na europejskich drogach przekroczy wtedy 75 mln, co jest wyższą wartością, niż przewidywano dwa lata temu (65 mln).

Z raportu wynika, że liczba punktów ładowania w Europie rośnie, obecnie sięgając prawie 745 tys. W 2023 r. na drogi wyjechało ponad 14,1 mln nowych pojazdów z silnikiem elektrycznym, a ich łączna liczba przekroczyła 40 mln.

Głównymi czynnikami przyspieszającymi przejście na pojazdy elektryczne są spadek cen akumulatorów i rosnąca dostępność infrastruktury ładowania. Jak przekonują eksperci, pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej atrakcyjne dla konsumentów, dzięki niższym kosztom serwisowania i eksploatacji oraz większej świadomości ekologicznej.

Zobacz także: Jak się tworzy baterię do elektryka? Jest zrobiona z „białego złota”

Raport podkreśla, że odpowiednio rozmieszczone stacje ładowania są kluczowe dla zmniejszenia obaw użytkowników związanych z zasięgiem i długimi podróżami.

Wraz z rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych, konieczny będzie ciągły i proporcjonalny wzrost liczby miejsc, gdzie można je ładować. W raporcie zwraca się uwagę na szybki rozwój technologii ładowarek prądu stałego (DC), które teraz mają moc znamionową 10 razy wyższą niż pięć lat temu, co oznacza, że czas ładowania jest znacznie krótszy.

Zobacz także: Jest zgoda na Izerę. Ważna decyzja w sprawie polskiego elektryka

Raport został opracowany na podstawie analizy przeprowadzonej przez EY i Eurelectric, opartej na rozmowach z głównymi przedstawicielami szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/motoryzacja/przelom-na-rynku-aut-elektrycznych-eksperci-wskazali-date/qelrk1v

Popularny