Szukaj
Close this search box.

Wojna technologiczna to nie tylko USA-Chiny. Pięć wniosków z największych targów elektroniki w Europie

— Nie możemy się izolować — mówił kanclerz Olaf Scholz otwierając targi technologiczne IFA 2024 w Berlinie. W dobie walki o prymat między USA a Chinami mogłyby dziwić, ale stają się oczywiste, gdy ok. 40 proc. zagranicznych firm wystawiających się w Berlinie pochodzi właśnie z Państwa Środka, a jednym z głównych sponsorów był TCL – chiński producent telewizorów.

A gromadząca 1800 wystawców i ok. 182 tys. zwiedzających tegoroczna IFA pokazała, że w Chinach właśnie dochodzi właśnie do interesującego przetasowania sił. Logo Huawei jeszcze dwa lata temu na IFA było dosłownie wszędzie. Po objęciu firmy amerykańskimi sankcjami silną obecnością w Berlinie starała się walczyć o europejskich klientów. Dziś po dawnej ekspansji nie ma już śladu. Nie oznacza to jednak, że Chińczycy oddają pole – miejsce Huaweia zajmuje właśnie Honor – to marka założona przez chińskiego gracza, której nie obejmują ograniczenia, skutkiem czego może m.in. korzystać z usług Google’a.

Pawilon marki HONOR
Pawilon marki HONOR

O tym, że ma zamiar rozpychać się łokciami, świadczył już wymierzony podczas IFA prztyczek w kierunku Samsunga przy okazji premiery swojego nowego modelu Honor Magic V3. Na zawiasie składanego telefonu umieszczono przeprosiny dla użytkowników Samsunga, których zawiodło rozkładane od koreańskiego producenta.

2. Samsung chce wyprzedzać

Południowokoreański potentat może jednak oglądać się za plecy nie tylko ze względu na ambicje Chińczyków. Na IFA o ekspozycję swoich telefonów zadbał Google prezentujący swoją serię Pixel.

Google promował swój własny telefon
Google promował swój własny telefon

Z kolei koreański gigant w tym roku chciał pokazać innym miejsce w szeregu swoim manifestem „AI for All” – planem zintegrowania telefonów, sprzętu AGD i pozostałej elektroniki przy pomocy sztucznej inteligencji.

Samsung zaprezentował strategię AI for All
Samsung zaprezentował strategię AI for All

Jak ma to wyglądać w praktyce, pokazywał m.in. na przykładzie współpracy z Teslą. Integracja ładowarek koncernu Elona Muska i urządzeń Samsunga ma pozwolić np. na automatyczne ładowanie samochodu w czasie, gdy jest szczytowa produkcja prądu z domowej fotowoltaiki.

Tesla przy stoisku Samsunga wzbudzała spore zainteresowanie
Tesla przy stoisku Samsunga wzbudzała spore zainteresowanie

3. Walka w świecie procesorów

Tak jak w Chinach doszło do przetasowania, tak amerykańscy producenci procesorów walczą o prymat w obsługiwaniu laptopów z Windowsem. Intel i AMD chwalili się wydajnością energetyczną i tym samym żywotnością baterii. Wydaje się jednak, że dziś na czele wyścigu jest Qualcomm, który prezentując kolejną odsłonę swojego Snapdragon X, podkreślał konkurencyjność cenową i kompatybilność z aplikacjami.

Qualcomm i Intel rywalizują również podczas takich wydarzeń jak IFA
Qualcomm i Intel rywalizują również podczas takich wydarzeń jak IFA

4. Europa, czyli AGD

Tak jak w poprzednich edycjach IFA, tak i w tej europejscy producenci zazwyczaj z boku przyglądali się tej „licytacji na nowości” uprawianej przez amerykańskich i azjatyckich producentów. Gospodarze cyklicznie szczycą się przede wszystkim sprzętem AGD.

Również w tym roku znaczną część parteru powierzchni wystawienniczej zajęły podczas IFA firmy właśnie z tej branży. Tu również łatwo wypatrzeć, o co walczą najwięksi gracze. Czasy, w których chwalono się przede wszystkim jak największą energooszczędnością, już minęły. Tu również rozpoczął się wyścig na wykorzystanie AI. I tak mamy „inteligentne” piekarniki, które same analizują stopień wypieczenia potrawy czy samoczyszczące się ekspresy do kawy umiejące analitycznie ocenić wielkość kubka.

Walka o AI rozgrywa się też w AGD
Walka o AI rozgrywa się też w AGD

Od dawna konkurujemy na efektywność energetyczną i to się nie zmieni, ale AI stworzyła nowe pole gry. Kto w porę i sprawnie wprzęgnie możliwości, jakie daje, do swoich urządzeń, ten wygra. Asystenci gotowania, monitorowanie sprzątania, analiza indywidualnych preferencji gospodarstwa domowego. Jest na co walczyć – mówi nam jeden z ekspertów z branży obecny na targach.

5. Polska szuka nisz

Wśród sprzętu AGD można było zobaczyć też polski wkład. To m.in. wyprodukowane w Polsce przez BSH (właściciel marek Bosch, Siemens, Gaggenau) małe AGD z fabryki w Rzeszowie czy zjeżdżające z wrocławskich taśm produkcyjnych lodówki.

Zobacz także: Gigant oficjalnie ogłasza masowe zwolnienia w Polsce

Dalsza część artykułu pod wideo:

Polską marką Zelmer chwalą się natomiast Hiszpanie z B&B Trends, do których brand należy od 2020 r. Przechodząc przez targi, można było zobaczyć odkurzacze czy sprzęt kuchenny, okraszony znanym Polakom logiem.

Hiszpanie chwalą się polskim pochodzeniem Zelmera
Hiszpanie chwalą się polskim pochodzeniem Zelmera

W Berlinie dało się również dostrzec reprezentację polskiej myśli technologicznej, która stara się znaleźć swoje nisze. Stałym bywalcem na takich wydarzeniach jest 3mk specjalizujące się w akcesoriach ochronnych na telefony.

Stoisko 3mk
Stoisko 3mk

Na tegoroczne targi przyjechał m.in. z nowym szkłem chroniącym przed niebieskim światłem. Zobaczyć można było też stoisko Maxcom z nową generacją telefonów przeznaczonych dla seniorów.

Asortyment Maxcomu podczas IFA 2024
Asortyment Maxcomu podczas IFA 2024

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/wojna-technologiczna-nie-chodzi-tylko-o-chiny-piec-wnioskow-z-ifa-2024/lxverrz

Popularny